faradata
04 خرداد 1402 - 18:49

پروژه‌های فرهنگی کوهدشت و رومشکان تکمیل شود

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس به ضرورت تکمیل طرح‌های فرهنگی کوهدشت و رومشکان تأکید کرد و گفت: کتابخانه نیمه‌تمام کوهدشت به حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، محمدرضا مبلغی عصر امروز در همایش فعالان قرآنی این شهرستان که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: ایمان، پایمردی و ولایت‌مداری مردم کوهدشت زبانزد است.

وی با اشاره به نقش رزمندگان کوهدشت در دوران دفاع مقدس افزود: این شهرستان شهیدان بی‌شماری را در طول جنگ تحمیلی تقدیم انقلاب کرد و دارای دو گردان در دوران دفاع مقدس بوده است.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی از ویژگی‌های جغرافیایی و تاریخی کوهدشت یاد و عنوان کرد: قدیمی‌ترین آثار بشری و نقاشی‌های انسان‌های اولیه در این شهرستان به‌دست آمده است.

وی با بیان اینکه کوهدشت و رومشکان دارای گنجینه‌های فراوان و تمدن بزرگی از گذشته‌های دور است، بیان کرد: بسیاری از آثار این منطقه در موزه‌های جهان از جمله انگلیس و فرانسه نگهداری می‌شود.

مبلغی با تأکید به اینکه کوهدشت دارای هنرمندان بی‌شماری است که در حوزه‌های مختلف در سطح کشور سرآمد هستند، گفت: جوانان مستعد این شهرستان در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

وی با بییان اینکه رومشکان حدود 65 هزار نفر جمعیت دارد و دارای دو بخش است، خاطرنشان کرد: چغابل با جمعیت 8 هزار نفر تنها دارای یک مجتمع فرهنگی بوده که در 1373 به بهره‌برداری رسیده است.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هزار و 100 مترمربع مساحت زمین مجتمع فرهنگی رومشکان است، ابراز کرد: مجتمع جدیدی در این شهرستان احداث شود و بخش سوری هم با جمعیت 7 هزار و 400 نفر نیازمند اعتبارات فرهنگی است.

مبلغی با بیان اینکه شهرستان کوهدشت دارای حدود 200 هزار نفر جمعیت است، بیان کرد: مجتمع فرهنگی کوهدشت به تعمیر و تجهیز نیاز دارد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان نیز با کمبود نیرو مواجه است.

وی با اشاره به اینکه کوهدشت به شعبه‌ای از سینمای جوان و نگارخانه نیازمند است، افزود: کتابخانه نیمه‌تمام این شهرستان با پیشرفت فیزیکی 44 درصد به حدود 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیچ‌گونه مرکز فرهنگی در بخش کونانی وجود ندارد و حداقل یک کتابخانه باید در این بخش احداث شود، عنوان کرد: مجتمع‌های فرهنگی در بخش‌های مختلف کوهدشت و رومشکان ایجاد شود.

زیرساخت‌های توسعه فرهنگی کوهدشت فراهم شود

حجت‌الاسلام ابراهیم طهماسبی، امام‌ جمعه کوهدشت نیز در این همایش، اظهار داشت: این شهرستان سرزمین شهیدان و مردان بی‌ادعایی است که امتحان خود را در دوران دفاع مقدس پس داده‌اند.

وی با بیان اینکه کوهدشت به دلایل مختلف محروم مانده است، افزود: ظرفیت این شهرستان در بخش‌های گردشگری و تاریخی شگرف است و هنرمندان این خطه باید حمایت شوند.

امام‌ جمعه کوهدشت با اشاره به لزوم تقویت خانه‌های قرآنی در این شهرستان عنوان کرد: 50 مؤسسه قرآنی در کوهدشت فعال بود که برخی از این مؤسسات به‌دلیل کمبود اعتبار تعطیل شدند و برخی دیگر نیز با قرض برپا مانده است.

وی با بیان اینکه کوهدشت در مسیر زائران سفر عتبات عالیات است، بیان کرد: ایجاد زائرسرا در این شهرستان به‌ویژه در منطقه زانوگه برای پذیرایی از زوار حسینی ضروری است.

طهمباسی کوهدشت گفت: سالن اجتماعات کوهدشت فاقد سیستم گرمایشی و سرمایشی است و باید زیرساخت‌های رشد فرهنگی و هنری برای مردم این شهرستان فراهم شود.

منصور احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این همایش اظهار داشت: اعتقاد، نسل جوان و جوانان سال گذشته در جنگ ترکیبی مورد هجمه قرار گرفت، اما امروز 100 نفر از حافظان قرآن به برکت خون شهیدان امنیت در همایش فعالان و خادمان قرآنی کوهدشت حضور دارند.

انتهای پیام/ 644/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1238276